Wydarzenia na Ukrainie 

Zniszczono tablicę w miejscu, gdzie ma powstać pomnik Jana III Sobieskiego

W Jaworowie w obwodzie lwowskim, na zachodzie Ukrainy, zniszczono tablicę informującą, że w tym miejscu z inicjatywy polskiej społeczności miasta ma powstać pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Informacje te przekazała w czwartek Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Została o nim poinformowana policja i konsulat RP we Lwowie – powiedziała w rozmowie telefonicznej.

„Tablica została rozbita, a na ścianie, przy której stoi baner, powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach, z portretem Stepana Bandery i napisem +Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów+” – relacjonowała Michniewicz.

Kamień węgielny pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony w 2014 roku. Michniewicz podkreśliła, że choć była to inicjatywa polskich mieszkańców Jaworowa, to uzyskała ona poparcie ukraińskich władz lokalnych. „U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym” – podkreśliła.

Jan III Sobieski, który dowodził bitwą pod Wiedniem w 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, a armią Imperium Osmańskiego, był starostą jaworowskim w latach 1644–1664.

Ostatnio relacje między Ukrainą i Polską ochłodziły się ze względu na spory na tle historycznym. Ukraina ma pretensje do niedawnej nowelizacji ustawy o IPN, która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Między Kijowem i Warszawą trwa także spór związany z wstrzymaniem przez stronę ukraińską poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i po wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

SKOMENTUJ
Booking.com

Related posts

Leave a Comment